Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 26.08.2018 04:33:55 

RUČNÍ PLETENÍ A HÁČKOVÁNÍ - NÁVODY

Bílý overal s čepičkou

Bílý overal s čepičkou a botičkami v listovém vzoru

Velikosti: 68 - 80
Materiál:

  • 400 g bílé příze Qualität 64 (zn. Wolle-Rödel, 100% bavlna, návin: 170 m na 50 g),
    zbytek fialové, růžové, pink a zelené příze na výšivku,
  • jehlice č. 3 a 3,5,
  • 8 knoflíčků

Pružný vzor:
Střídáme 1 oko hl a 1 oko obr.

Lícový žerzej:
Líc pleteme hl, rub obr.

Vroubkovaný žerzej:
Líc i rub pleteme hl.

Listový vzor:
Počet ok dělitelný 18 + 11 ok zvlášť: pleteme podle popisu č. 1. Číslice vpravo vně označují lícové ř., v rubových ř. oka pleteme tak, jak se jeví, nah. pleteme obr. Na šířku začínáme oky před "VV". "VV" stále opakujeme, končíme oky po "VV". Do výšky pleteme nejprve 1. - 24. ř., pak 25. - 40. ř. opakujeme 7x, končíme 41. - 74. ř.

(kliknutím na obrázek jej zvětšíte)

Zoubkový vzor: Pleteme podle popisu č. 3. Číslice vpravo vně označují lícové ř., v rubových ř. oka pleteme tak, jak se jeví, nah. obr. Na šířku začínáme 1 okr. okem, "VV" stále opakujeme, končíme 1 okr. okem. Do výšky 1. - 16. ř. pleteme 1x. Úponky květů vyšíváme podle detailní fotografie kopretinovými, stonkovými a uzlíčkovými stehy na přední díl.

Hustota listového a zoubkového vzoru:
27 ok a 32 ř. na jehl. č. 3,5 = 10 x 10 cm.

OVERAL:
Začínáme u levé nohavičky. Nahodíme na jehl. č. 3 bílou přízí 45 ok a pružným vzorem pleteme lem do výše 4 cm, přičemž přidáme v poslední řadě lemu rovnoměrně angl. z příčného vlákna 38 ok = 83 oka. Dále pleteme na jehl. č. 3,5 listový vzor. Pro rozšíření nohaviček přidáváme od lemu po obou stranách 27 x v každé 2. ř. po 1 oku = 137 ok. Ve výši 19 cm = 60 ř. od lemu uzavřeme pro zakulacení rozkroku v každé 2. ř.  na pravém okraji  1x 4 oka, 2x po 3 okách, 2x po 2 okách a 2x po 1 oku, na levém okraji uzavřeme 1x 3 oka, 1x 2 oka a 2x po 1 oku = 114 ok.
Pravou nohavičku pleteme zrcadlově. Pak  pleteme nad všemi oky obou nohaviček dohromady, přičemž v 1. ř. spleteme posl. oko levé nohavičky s 1. okem pravé nohavičky a v násl. rubové ř. spleteme 2 středová oka = 226 ok. Pro rozparek vpředu uzavřeme po 5 cm od spojení po obou stranách po 5 okách = 216 ok. Ve výši 11 cm = 36 ř. od začátku rozparku práci rozdělíme a nad prostředními 114 oky dokončíme zadní díl. Pro krční výstřih uzavřeme po 12 cm od začátku průramků prostřední 32 oka a obě strany dopleteme odděleně. Pro zakulacení na vnitřním okraji uzavřeme v každé 2. ř. 1x 3 oka a 1x 2 oka. Zbývajících 36 ok pro ramena uzavřeme rovně ve 2 cm výši krčního výstřihu. Pak dokončíme nad posl. 51 oky levý přední díl. Pro krční výstřih uzavřeme po 7 cm = 22 ř. od začátku průramku na levm okraji v každé 2. ř. 1x 5 ok, 1x 4 oka, 1x 3 oka, 1x 2 oka a 1x 1 oko. Zbývajících 36 ok uzavřeme ve stejné výšce jako u zadního dílu. Nyní dokončíme zrcadlově nad prvními 51 oky pravý přední díl.

Rukáv: 
Nahodíme na jehlice č. 3 bílou přízí 37 ok a pleteme pružným vzorem lem do výše 3 cm, přičemž přidáváme v posl. ř. lemu rovnoměrně 19 ok angl. z příčného vlákna = 56 ok. Pak pokračujeme na jehl. č. 3,5 zoubkovaným vzorem. Pro rozšíření rukávu přidáváme od lemu 7x v každé 4. ř. a 4x v každé 2. ř. po 1 oku = 78 ok. Přidaná oka vpravíme do zoubkovaného vzoru. Po 15 cm = 38 ř. od lemu všechna oka uzavřeme.

Dokončení:
Díly napneme podle rozměrů a pod vlhkou osuškou necháme uschnout. Švy sešijeme. U okraje krčního výstřihu nabereme na kruhovou jehl. bílou př. cca 34 oka a pro lem u krku pleteme v ř. tam a zpět 4 cm vroubkovaným  žerzejem. Pak oka uzavřeme tak, jak se jeví. U levého před dílu nabereme u okraje rozparku na jehl. č. 3,5 bílou přízí 60 ok a pro knoflíkovou légu upleteme 6 řad lícovým žerzejem, 1 dírkovou ř. (= + 2oka spleteme hl, 1 nah., od + stále opakujeme) a 6 ř. lícovým žerzejem, pak všechna oka uzavřeme tak, jak se jeví. Légu s knoflíkovými dírkami pleteme na protilehlém okraji vpředu obdobně, ale ve 3. ř. (=lícová ř.) a v 9. ř. vypracujeme 8 knoflíkových dírek. 1. knoflíkovou dírku cca 2 cm od dolního okraje rozparku, poslední knoflíkovou dírku cca 2 cm od horního okraje, ostatních 6 knoflíkových dírek v rovnoměrných vzdálenopstech mezi nimi. Pro každou knoflíkovou dírku spleteme 2 oka a za ně na jehl. nabereme 1 nah. Lem přehneme dovnitř na polovinu a přišijeme. Knoflíkové dírky obšijeme, úzké strany lemů u rozparku položíme přes sebe a přišijeme k vyujímaným okům uprosted. Přišijeme knoflíky. Vsadíme rukávy. Lem krčního výstřihu vyšijeme kytičkami podle vyobrazení.

BOTIČKY (pleteme 2x)
Nahodíme na jehl. č. 3,5 36 ok a pleteme 4 ř. vroubkovaným žerzejem, pak 6 ř. lícovým žerzejem. Potom upleteme na protažení stuhy 1 dírkovou ř. Nyní pleteme 4 oka hl., 2 oka spleteme hl., 2 nah. Po dalších 6 ř. upleteme 1 ř. hl.  na levé str. a 5 ř. lícovým žerzejem. Nyní na obou stranách po 19 okách necháme ležet na jehl. a pouze nad prostředními 8 oky pleteme lícový žerzej. Po 24 ř. po stranách tohoto úzkého dílu nabereme po 11 okách, k tomu přidáme oka, která jsme nechali ležet na jehl. (19 ok, která ležela na jehl., 11 nabraných ok, 8 ok chodidla, 19 ok, která ležela na jehl. = 68 ok). Nad všemi těmito oky pleteme 16 ř. vroubkovaným žerzejem. Pak pleteme pouze nad prostředními 8 oky vroubkovaným žerzejem. Po 32 ř. tato oka uzavřeme, postranní oka, která zůstala nesešitá ležet na jehl., přišijeme po stranách k chodidlu a botu také vpředu seijeme. Dle vyobrazení vyšijeme na botičku kytičky. Dírkovou ř. protáhneme růžovou saténovou stuhu (cca 40 cm dlouhou). 
2. botička: pleteme obdobně.

ČEPICE: 
Nahodíme na jehlice č. 3 bílou přízí 70 ok a pro svinutý okraj pleteme 10 ř. lícovým žerzejem. Dále pleteme lícový žerzej na jehlicích č. 3,5 přičemž přidáme v 1. ř. angl. z příčného vlákna nezanatelně rovnoměrně 10 ok = 80 ok.  Pak pleteme 1x vzor podle popisu č. 2., mezitím stále pleteme 3 oka rubovým žerzejem (= líc obr., rub hl.). Dále pleteme 16 ř. podle popisu č. 3 a pak vroubkovaný žerzej, přičemž v každé 4. ř. ujímáme násl. zp.: Nejprve spleteme každé 7. a 8. oko, pak každé 6. a 7. , pak každé 5. a 6. atd., až zůstane na jehl. pouze 10 ok. S těmi pleteme jetě 2 cm, pak je pracovní přízí stáhneme a přízi zapošijeme. Eventuelně ještě vyšijeme na čepičku růžičky. 
   

  

  


zdroj 1, 2

TOPlist

Používané zkratky:

Pamatujte, že ručně pletené a háčkované výrobky nedáváme do pračky. Pereme je ručně ve vlažné vodě s přidáním jemného pracího prostředku. Namísto máchání a ždímání je rukama promneme a několikrát propláchneme důkladně v čisté vodě. Do poslední dávky vody přidáme i trochu avivážního prostředku. Nevěšíme. Sušíme rozložené na ploše - např. na ručníku.

 

KLUBÍČKOV NÁPADY A INSPIRACE BAREVNÉ PLETENÍ
 JEŠTĚ VÍCE NÁVODŮ ZDARMA: návody na pletení, návody na háčkování