Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 26.08.2018 04:33:55 

RUČNÍ PLETENÍ A HÁČKOVÁNÍ - NÁVODY

Letní šaty Goby

Letní šaty Goby

Letní dámské šaty

Velikosti: 34 (38/40)

Materiál:

  • 450 (550) g fialové/lila a po 50 g červené, oranžové a šeříkové příze Goby (zn. Online, sůožení: 65% bavlna, 35% viskoza; návin: 85 m/ 50 g); 
  • háček č. 4

Zkratky v textu:
ŘO​ - řetízkové oko
DS - dlouhý sloupek
KS - krátký sloupek
PO - pevné oko
HS - háčkovací schíéma
RV - opakovaný úsek vzoru

Nejprve uháčkujeme živůtek vcelku jako jeden díl. Sukni uháčkujeme do základní řady živůtku. Šipky v nákresu střihových dílů označují směr háčkování.

Základní vzor:
V kruhových řadách:
Háčkujeme dlouhými sloupky. Místo prvního DS každé kruhové řady uháčkujeme 3 ŘO a každou kruhovou řadu uzavřeme 1 PO do horního ŘO na začátku kruhové řady.
V rovných řadách:
Místo 1. DS každé řady uháčkujeme 3 ŘO a kruhovou řadu uzavřeme 1 DS do 3. ŘO předchozí řady.

Sled proužků:
Vždy 1 kruhovou řadu * šeříkovou, červenou, oranžovou a fialovou, od * 2x opakujeme.

Mušličkový vzor:
Začínáme na počet ŘO dělitelný číslem 15. Háčkujeme podle HS do základní řady živůtku. Místo 1. DS resp. 1. KS uháčkujeme 3 ŘO resp. 1 ŘO. Končíme 1 PO do posledního ŘO na začátku kruhové řady. V HS je znázorněn 1 RV + po obou stranách 1/2 RV a přechod mezi kruhovými řadami. Do výšky uháčkujeme 1x 1. až 5. kruhovou řadu, potom opakujeme 2. až 5. kruhovou řadu stále nad sebou, přitom mezi mušličkami pokračujeme v rozšiřování skupinek DS resp. KS (viz šipky v HS) takto:
U velikosti 34: skupinky v 6. + 7. kruhové řadě nerozšiřujeme, od 8. kruhové řady uháčkujeme v každé kruhové řadě o 1 DS resp. 1 KS více, to znamená, že po uháčkování 33 kruhových řad leží mezi mušličkami vždy 31 sloupků.
U velikosti 38/40: nepřidáváme oka v kruhových řadách, ve kterých háčkujeme KS, to znamená, že po uháčkování 33 kruhových řad leží mezi mušličkami 26 DS.

Háčkovací schéma (klikněte na obrázek pro zvětšení)
 

 

Zkušební vzorky:
16,5 oka a 7,5 řady základního vzoru = 10 x 10 cm; 16,5 oka v základní řadě a 8,5 řady mušličkového vzoru = 10 x 10 cm.

Živůtek: 
Fialovou přízí uháčkujeme v základní řadě 120 (150) ŘO a 1 PO je spojíme do kruhu. Háčkujeme základním vzorem. Ve výši 4 cm = 3 kruhové řady od nahození háčkujeme proužky v uvedeném sledu. Ve výši 20 cm = 15 kruhových řad od nahození práci ukončíme 1 kruhovou řadou KS fialovou přízí = 20,5 cm od nahození.

Sukně: Do základní řady živůtku uháčkujeme fialovou přízí  8 (10) RV mušličkového vzoru. Ve výši  mušličkového vzoru 39 cm = 33 kruhových řad uháčkujeme ještě 1 kruhovou řadu KS = 39,5 cm od začátku sukně.

Dokončení:
Pro ramínka připojíme k přednímu hornímu okraji ve vzdálenosti 18 (20) cm od předního středu fialovou přízi a nad 4 (5) oky háčkujeme řady základním vzorem. Ve výši ramínek 32 cm, resp. v jiné požadované výši práci ukončíme a ramínka přišijeme protilehle na zadní horní okraj. Pro řasení na předním dílu uháčkujeme z dvojité příze každé barvy asi 100 cm dlouhý řetízek. Všechny 4 řetízky provlékneme uprostřed 4. až 14. kruhové řady na předním středu živůtku  a zavážeme na uzlík.

  

TOPlist

Používané zkratky:

Pamatujte, že ručně pletené a háčkované výrobky nedáváme do pračky. Pereme je ručně ve vlažné vodě s přidáním jemného pracího prostředku. Namísto máchání a ždímání je rukama promneme a několikrát propláchneme důkladně v čisté vodě. Do poslední dávky vody přidáme i trochu avivážního prostředku. Nevěšíme. Sušíme rozložené na ploše - např. na ručníku.

 

KLUBÍČKOV NÁPADY A INSPIRACE BAREVNÉ PLETENÍ
 JEŠTĚ VÍCE NÁVODŮ ZDARMA: návody na pletení, návody na háčkování