DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 06.02.2020 07:28:14 

RUČNÍ PLETENÍ A HÁČKOVÁNÍ - NÁVODY

Romantický kabátek

Háčkovaný romantický kabátek v pastelových barvách

 

Velikost: 62-68 (74-80)
Odlišné údaje pro větší velikost jsou v závorkách.

Materiál: 
50 g od každé barvy: přírodní, růžová, šeříková, meruňková, světle zelená a světle žlutá
příze Bebe, zn. Lang (100% merino-vlna; náívin 203 m / 50 g)
háček č. 2,5

Obloučkový vzor meruňkovou:
1. řada: krátké sloupky (KS)
2. řada: * 1 pevné oko (PO), 2 oka přejdeme, 5 dlouhých sloupků (DS) do následujícího oka, 2 oka přejdeme.
Od * opakujeme.

Sloupkový vzor:
V každé řadě háčkujeme dlouhé sloupky (DS) na sebe. Každá řada začíná 3 řetízkovými oky (ŘO) nahrazujícími první DS. Pokud háčkujeme v kruhových řadách, začíná každá kruhová řada 3 ŘO namísto prvního DS a končí 1 PO do třetího ŘO.

Dírkované řady č. 1:
1. řada: * 2 KS mezi 2 DS, 4 ŘO, 4 DS předcházející řady přejdeme, od * opakujeme.
2. řada: * 2 ŘO, 4 DS do obloučku řetízkových ok předešlé řady, od * opakujeme.

Dírkované řady č. 2:
1. řada: * 2 KS mezi  2 DS,  4 ŘO, 4 DS předešlé řady přejdeme, od * opakujeme.
2. řada: * 2 ŘO, 4 DS do obloučku řetízkových ok předešlé řady, od * opakujeme.
3. řada: Po 4 DS do řetízkových ok předešlé řady.

Dírkovaná řada č. 3: 
* 1 DS, 2 ŘO, 2 oka předešlé řady přejdeme, 1 DS, od * opakujeme.

Květy: 
Začneme na 6 ŘO, uzavřeme je 1 PO do kroužku a háčkujeme podle grafického popisu háčkování (kliknutím na obrázek jej zvětšíte). Každá kruhová řada začíná 3 ŘO a končí 1 PO do 3. řetízkového oka. Přízi protáhneme a cca na 3 cm odstřihneme. Řetízky položíme do smyčky, vějířovitě položíme přes sebe a spojíme 2 řetízky ŘO přes 20 ok.

 

Hustota sloupkového vzoru: 24 ok a 11 řad = 10 x 10 cm.

Papírový střih si zhotovíme v originální velikosti a ujímání háčkujeme podle údajů ve střihu.

Postup práce:
Uháčkujeme 10 (12) květů, položíme je vedle sebe a na stýkajícících se obloučcích je sháčkujeme KS. Prostředních 5 (6) květů si označíme pro zadní díl.

Zadní díl:
Začneme na 60 (72) ŘO + 3 ŘO na otočení šeříkovou přízí a háčkujeme sloupkovým vzorem takto: Po 1 (2) řadách šeříkovou, světle zelenou, šeříkovou, 1 ř. KS šeříkovou přízí, pak napojíme květy šeříkovou přízí takto:* 4 KS, 1 KS do 1. obloučku 1. květu, 3 KS ,1 KS do 2. obloučku 1. květu, 4 KS, 2 ŘO, 1 KS do spojených květů, 2 ŘO, od * opakujeme.

Pro velikost 62-68 začínáme a končíme polovičním květem, druhou polovinu začleníme do konce odpovídajícího předního dílu. Proto začneme nejprve 2 KS před 2. obloučkem 1. květu. Po řadě květů háčkujeme šeříkovou přízí * 1 DS do níže ležícího obloučku 1. květu, popř. u opakování do spojení květů, 2 ŘO, 1 KS do 1. obloučku, 2 ŘO, 1 KS do 2. obloučku, 2 ŘO, 1 DS do níže ležícího obloučku, 2 ŘO, od * opakujeme. V následující řadě háčkujeme 60 (72) DS šeříkovou přízí vždy do obloučku řetízkových ok předešlé řady. Háčkujeme ještě 1 řadu šeříkovou a 2 řady světle zelenou přízí. Pak háčkujeme dírkované řady č. 1 1. + 3. ř. šeříkovou a 2.+ 4. řadu meruňkovou přízí. Dále háčkujeme po 1 řadě šeříkovou, přírodní a růžovou přízí sloupkovým vzorem. Háčkujeme dírkovanou řadu č. 3 světle modrou přízí, pak sloupkový vzor 1 řadu šeříkovou, 1 (2) ř. přírodní, 1 (2) ř. světle zelenou, 2 řady šeříkovou, 2 řady meruňkovou přízí. Po 27 (32) cm od začátku je zadní díl hotov.

Pravý přední díl:
Začneme na 30 (36) ŘO + 3 ˇˇRTO na otočení šeříkovou přízí a háčkujeme podle sledu barev a vzorů zadního dílu. Po 22 (27) cm od začátku necháme pro krční výstřih na pravém okraji 6 cm podle střihu neuháčkovaných. Přední díl ukončíme ve výšce zadního dílu.
Levý přední díl: Háčkujeme stejným způsobem, ale zrcadlově.

Rukáv: Začneme na 44 ŘO + 3 ŘO na obtočení šeříkovou přízí a háčkujeme sloupkovým vzorem takto: 2 řady šeříkovou, 2 2 řady světle zelenou přízí, 2 řady dírkové ř. č. 1 šeříkovou a meruňkovou přízí, po 1 řadě meruňkovou, šeříkovou, světle zelenou, přírodní, 2 řady šeříkovou, po 1 (2) ř., přírodní, světle žlutou, růžovou a 1 řadu meruňkovou přízí. Současně přidáváme pro rozšíření od začátku podle střihu 2 (3) cm. Po 14 (17) cm od začátku je rukáv hotov.

Dokončení: 
Díly lehce navlhčíme, napneme na míry uvedené ve střihu a necháme uschnout. Sešijeme ramenní a postranní švy. Vsadíme rukávky. Všechny okraje obháčkujeme obloučky. Pro krční výstřih uděláme šňůrku dlouhou 1 m ze světle žluté příze a protáhneme ji obloučky výstřihu. Uháčkujeme 2 květy pro konce, přičemž v poslední kruhové řadě neháčkujeme 2. oblouček, aby se okraj květu stáhl. Středem květů protáhneme šňůrku a zapošijeme. Nakonec všechny švy lehce napaříme.


 

Používané zkratky:

Pamatujte, že ručně pletené a háčkované výrobky nedáváme do pračky. Pereme je ručně ve vlažné vodě s přidáním jemného pracího prostředku. Namísto máchání a ždímání je rukama promneme a několikrát propláchneme důkladně v čisté vodě. Do poslední dávky vody přidáme i trochu avivážního prostředku. Nevěšíme. Sušíme rozložené na ploše - např. na ručníku.

 

KLUBÍČKOV NÁPADY A INSPIRACE BAREVNÉ PLETENÍ
 JEŠTĚ VÍCE NÁVODŮ ZDARMA: návody na pletení, návody na háčkování